Yeşil sever misiniz? Peki Maça (Matcha) yeşil çayını denediniz mi ?

0
379

matcha yeşil çayı

Eğer Yeşil çay hayranı iseniz ve matcha yeşil çayını denemediyseniz, gerçekten çok şey kaçırıyorsunuz. Matcha,  yapraklarını pudra şeklinde doğrudan içeceğinize ekleyen yoğun bir yeşil çay şeklidir. Böylece birçok besin maddesinin ve aktif bileşiğin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Matcha nedir?

Matcha, 9. yüzyılda Çin’ de bulunan ancak 1300’lü yıllarda Japonya rahipleri arasında son derece popüler hale gelen ve 900 yılı aşkın bir süredir Japon çay töreni için ayrılmaz bir rol oynamış bir yeşil çay türüdür.

Bu çayın üretilme biçimi, hasat edilmesi ve hatta demlenmesinde bile önemli farklılıklar vardır. Matcha yapmak için kullanılan bitkilere Tencha bitkileri denir ve gölgede yetiştirilirilerek  elle hasat edilirler. Sonrasında buğulanırlar, depolanırlar ve en sonunda da matcha çay içeceği yapmak için kullanılan güzel bir zümrüt yeşili toz haline getirilirler.

Bu işlemler yeşil çay yaparken yapraklarının suyla infüze edildiği ve içmeden önce  suya atılma şekli bakımından geleneksel yöntemlerden farklılık gösterir. Diğer bir deyişle, matcha içtiğinde, aslında pulverize yağrağı içersiniz.

maça çayı

Matcha’nın sağlığımıza ne faydası vardır?

Matcha’nın bu kadar popüler hale gelmesinin sebeplerinden birisi düzenli olarak içen insanlar için geniş kapsamlı sağlık yararları sunmasıdır. Örneğin etkileyici bir vitamin yelpazesi olması (A, B, C, E ve K), kateşinler ve klorofil gibi aktif fitokimyasal maddeler ve L-theanine gibi amino asitler gibi çok çeşitli besin maddeleri içermesi.

Bu aktif bileşiklerin birçoğu güçlü antioksidan özelliklerine sahiptir. Yeşil çay, bu antioksidanların eşsiz karışımı nedeniyle kalp rahatsızlığı ve diyabet de dahil olmak üzere birçok ciddi kronik hastalıkta olumlu sonuçlarla sebebiyet verebilmektedir.

Birkaç klinik çalışmada, özellikle meme kanserine karşı kanser önleyici özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır; aynı zamanda kolon ve mesane kanserine karşı da kanser önleme özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

maça çayı hazırlanışı

Maça çayı nasıl içilir?

MatchaÜlkemizde parlak yeşil bir toz halinde veya önceden hazırlanmış içecekler olarak mevcuttur. Sıcak, soğuk veya dondurulmuş bir içecek olarak tüketebilirsiniz. Tozu, matcha pudingleri, kekler ve dondurma, çorba sosu, sos ve patates kızartması gibi çeşitli tatlı ve tuzlu tariflerde de kullanabilirsiniz.

Suyu bir su ısıtıcısında kaynatın, ancak on dakika kadar su soğutun. Çay tozunu fincana ekleyin, su dökün, karıştırın ve tadını çıkarın.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz