Stres Azaltıcı 5 İçecek

0
378

Stres nedir ? Stres Nasıl Önlenir ? Stresle Nasıl Başedilir ? gibi soruların cevaplarını bu makalemizde sizlerle paylaştığımız 5 içecekle daha kolay bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Bir stres topuna dönüşmek veya ilaca ulaşmak yerine bu stres yumuşatıcı içeceklerden birini deneyin.

Stres; iş, okul veya kişisel konulardan kaynaklansa da, stres, hayatımızı istila eden ve bizi çeşitli şekillerde etkileyen her zaman var olan bir koşuldur. Düşüncelerimizi ve hislerimizi etkileyebilir, kafalarımızı ve bedenlerimizi ağrıtabilir ve iyi yönetilmezse, aşırı stres gelecekte sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğal olarak, strese ilk tepki bir iyileştirme bulmaya çalışmaktır. İster yiyecek, ister içki, ilaç, egzersiz veya gevşeme teknikleri dahil olsun, stres için pek çok yöntem vardır. Fakat stresin hafifletilmesi için en doğal ve etkili yollardan biri, onu azaltmak için kanıtlanmış bazı içecekleri tüketmektir.

endişe verici ve stresli hissediyorsanız, stres topuna dönüşmek veya ilaca ulaşmak yerine, bu stres yumuşatan içeceklerden birini deneyebilirsiniz. Hatta stres seviyenizi diğer metodlardan çok daha hızlı hale getirebilirler.

Stresin azaltılması, daha fazla su içmek, yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek ya da gün boyunca bir fincan çayı yudumlamak gibi basit olabilir. Bu içecekler ve daha fazlası, kaslarınızı rahatlatarak, vücudunuzun stres hormonu seviyesini düşürerek ve tansiyonunuzu düşürerek stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Peki nedir bu stresi önleyen içecekler ?

1)  Su İçmek

Stres giderme daha fazla su içmek kadar basit olabilir . Vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için suya ihtiyacı vardır, bu nedenle dehidratasyon strese neden olabilir.

2) Süt İçmek

Yatmadan önce veya günün herhangi bir saatinde bir bardak süt içmek stres azaltmak için mükemmel bir yoldur. Süt, kan basıncını düşürerek vücudu rahatlatmaya yardımcı olan laktium proteinini ve kasları rahatlatmaya yardımcı olan potasyum içermektedir.

3) Çay İçmek

Rahatlamak için bir fincan çay iç . Tüm çaylar rahatlatıcı olabilirken, bazı otlar bilimsel olarak stres atmanın en iyi yolu olarak kanıtlanmıştır. Çayın içilmesi için en iyilerden bazıları kediotu, tutku çiçeği ve Sarı Kantaron’dur.

4) Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Meyve suyu , portakal suyu, greyfurt suyu ve çilek suyu da dahil olmak üzere C vitamini, yüksek, kortizol gibi vücudun stres hormonlarının seviyelerini düşürerek stresle başa çıkmanızda büyük fayda sağlar.

5) Alkol Almak

Alkol alımı vücudu genellikle sakinleştirir, yatıştırır. Fakat bazı bünyelerde alkol stres azalımını sağlarken bazı bünyelerde tam tersine reaksiyonlar gösterebilmektedir. Ayrıca alkol size ve vücudunuza zarar verdiğinden stres yönetimiyle alakalı başka yollar izlemenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz