Sanal Para Birimleri

0
760

Zaman geçtikçe teknoloji gelişiyor ve gelişen teknolojiyle insan davranışları ve yaşam tarzı da değişiyor. Alışkanlıklar değişiyor ve teknolojinin getirdiği kolaylıklar hayatımıza bambaşka bir şekil vermeye devam ediyor. Bitcoin ilk çıkan sanal para birimi. Bitcoin çıkmasıyla parasal piyasalarda ticarette tabular birbir yıkılmaya başladı ve lidyalıların kemikleri sızlamaya başladı. Çünkü Bitcoin için bir materyal kullanmaya matbaa kullanmaya kalıplar üretmeye ve güvenlik önlemi için belirli başlı hologramlar kullanmaya gerek kalmıyordu. Bitcoin başlı başına kripto para birimi olarak piyasaya çıktı. Hiçbir merkez bankasına hiçbir kuruma hiçbir kuruluşa bir bağlılığı yoktu. Bitcoin öyle bir para birimi ki küresel haberlerden devletlerden hükümetlerden etkilenmeyen bir para birimi. Satoshi Nakamoto isimli bayan mı erkek mi yoksa bir grup mu olduğu hala gizemini taşıyan oluşumun proje olarak geliştirdiği üzerine kriptolar yazdığı ve kırılması imkansız hale getirdiği kopyalanamayan bir para birimi oldu gitti bu bitcoin. Kimi kesimler batmasına bitmesine kesin gözüyle bakarken kimileri geleceğin parası olarak gördü. Nitekim zaman zaman çıktı indi çıktı indi ve sonunda geçtiğimiz 1 ay içerisinde 2000 dolara yakın fiyatını 4200 dolara çıkartmayı başarmıştır. Piyasada herkes sadece bitcoin bilir oysa ki bitcoin bir başlangıç olmuş ve diğer sanal para birimlerinin ortaya çıkmasına rehberlik etmiştir. Gelin hep birlikte bitcoin ile beraber bir çoğunuzun bilmediği ama yatırımcısına 6 ayda 33 katına kadar kazandıran o diğer sanal para birimlerini inceleyelim.

Ethereum

Ethereum fiyatlandırma olarak belkide 6 aylık süreçte en çok kazandıran sanal para birimlerinden biridir. 1 Ocak 2017 itibariyle 10.71 dolar olan fiyatı bu yazı yazılırken 280 dolar civarlarında hareketli olarak iniş çıkışlar yaşamaktadır. 6 ayda yatırımcısına 27 kat para kazandıran ethereum bitcoin’in yan sanayisi yada takliti olarak görülmekte fakat ethereum’un kendi has çok karmaşık ve sistematik bir alt yapısı bulunmakta. İlk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Toplantısı’nda tanıtımı yapılmış ve aşırı beğeni toplamıştır. Mantık olarak çalışma sistemi tek bir merkeze dayanmayan yazılım protokollerinin geliştirilmesine olanak sağlayan, kendisine ait yazılım dili kullanan ve bu dili de yine bu işletim sistemi üzerinde çalıştıran para birimidir. Bitcoinin yan sanayisi yada alternatifi gibi görülen bu para birimi için aslında Ethereum ekibi tarafından yapılan açıklama herşeyi açık açık anlatmaktadır. Vitalik Bulterin tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul ediyorsak, Ethereum Petroldür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl birçok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi içinde aynı şey geçerlidir. Bu neden biz Ether’i kripto yakıt olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether(ETH) ile sağlanacak”

Ethereum’un parasal simgesi ETH‘dir

Bitcoin Cash

Bitcoin’in işlemlere cevap verme hızındaki ağırlık ve aksaklıktan ötürü SegWit2’ye geçmesini desteklemeyen bir grup madencinin kapasiteyi 2 MB’tan 8 MB’a çıkarmak amaçlı oluşturdukları bitcoin cash yazılımı sayesinde Bitcoin ikiye bölünmüş ve Bitcoin Cash ortaya çıkmıştır. 1 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşen bölünme sonrasında Bitcoin Cash ilk işlem gününde 400 dolar fiyatının üzerine çıkarak adeta bir uçuş gerçekleştirdi. Bitcoin piyasasında Klasik Bitcoin’den sonra yeni yüzüyle yatırımcısına gelecek vaad eden yeni kriptolu para birimidir. Bitcoin Cash’in parasal simgesi BCH‘dir.

Ripple

Uluslararası para transferlerinde ve Bitcoin para transferlerinde yaşanan gecikmeleri kökünden çözen kriptolu sanal para birimi. Bankalar arası gerçekleştirilen havale ücretlerinin yüksek olmasına karşın Ripple ile yapılan para transfeleri oldukça uygun. Şöyle ki Ripple ile yapılan bir para transfer bedeli olarak ortalama 0.0011 dolar işlem ücreti ödenirken bir diğer kriptolu sanal para birimi olan Bitcoinde bu masraf 0.0015 BTC. Yani Ripple ile para göndermek Bitcoin’e göre ortalama 3000 kat daha ucuz olmakta.

Ripple’ın parasal piyasalarda ki simgesi XRP‘dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz