Samanyolunda Yalnız Değiliz

0
501

Chicago Üniversitesi Fizikçilerinden Daniel Holz’un yaptığı açıklamalara göre Samanyolu Galaksisi içinde 100 Milyon adete yakın kara delik bulunmakta. Yapılan yeni nüfus sayımına göre bilinen karadeliklerin üstüne keşfedilen yeni karadelikler eklenerek ortalama 100 milyona yakın karadeliğin samanyolu galaksisi içerisinde yer aldığı sonucuna varılmıştır. Holz bu konu hakkında “- 100 milyona yakın bir rakam gözünüze çok büyük gelebilir fakat, samanyolu galaksisinde bulunan yıldız sayısı karadelik sayısının 1000 katıdır. 100 milyon gibi bir rakam astronomik terimler için küçük bir rakamdır.” açıklamasında bulundu.

Ancak korkmak için bir sebep yok. Chicago Üniversitesi’nden fizikçi Daniel Holz, “Büyük bir sayı gibi gelebilir, ancak astronomik standartlara göre oldukça küçük bir sayı” diyor. Örneğin, Samanyolu’ndaki yıldızların sayısı yaklaşık bin kat daha büyüktür.

Gökada(Galaksi) envanteri hazırlamak için araştırmacılar yıldızlara ve galasilere ait onlar hakkında çeşitli bilgiler bir araya getirdi. Bir yıldızın boyutu ve bileşimi, yıldızın içerdiği ağır elementlerin yıldız toplam kütleye oranı, bir karadelik oluşturup oluşturmayacağını ve karadeliğin ne kadar büyük olacağını belirler. Bu bilgiler doğrultusunda galaksinin büyüklüğü ele alındığında, bilimadamları ve araştırmacılar karadelik sayısını ve boyutlarını çıkarmasını sağlayan yıldız sayısını ve özellikleri hakkında tahmin yürütebilirler. Bu yıldız kütleli karadelikler gelişmiş lazer interferometleriyle ölçümlenmektedir.

Yapılan yeni çalışma sonuçlar Samanyolu Galaksisi’nde yalnızca büyük kütleli karadeliklerle birlikte yaklaşık 10 milyon karadeliğin bulunduğunu ortaya çıkarıyor. New York’taki Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan astrofizikçi Richard O’Shaughnessy büyük kara deliklerin sayılarının çok olmasının normal olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz