Sağlam bir uyku çekmenin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

0
337
Sağlam bir uyku çekmenin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz
Sağlam bir uyku çekmenin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz

Hepimiz uykunun ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Uyudukça gençleşiriz, zihnimiz tazelenir, şarj oluruz ama gereğinden fazla uykusuz kalırsak bütün günüm berbat olur hatta uykusuzluk bizi zamanla öldürebilir de. Bu yüzden size uyku bilimi ile ilgili 8 ipucu vereceğiz

İş çıkışında daha enerjik olursunuz.

Araştırmalara göre, eğer yeterince uyku almazsan, yeterince uyku çeken insanlara göre %11 daha çabuk yorulursunuz. Bu size çok da büyük bir fark gibi gelmeyebilir ancak 8 saatlik iş gününde size epey bir fark yaratacaktır.

Olaylara daha hızlı ve etkili bir biçimde tepki verirsiniz.

Sadece iki gün bile yeterince uyku alamazsanız tepki verme hızınız ve dikkat açıklığınız dramatik bir biçimde azalır. Zamanla nefes almanız bile zorlaşır. Bu yüzden narcos izlemeyi bırakın ve uyuyun.

Hiçbir şey yapmak istemezsiniz.

Uyku eksikliği erteleme refleksi ile bağlantılıdır. İyi uyuyamadığınızda, enerji seviyeniz düşer ve bu normalde yaptığınız işi yapmak istemeyeceğiniz anlamına gelir. Ertesi gün nikahınız bile olsa ertelemek isteyebilirsiniz.

Uykunuzu iyi alırsanız iş yerinde de moraliniz yüksek olur.

Yeterince uyku çektiğinizde zihinsel birrahatlama yaşarsınız. Sabah işe geldiğinizde daha mutlu, enerjik ve çözüm odaklı olursunuz. Kısaca bütün gün cin gibi gezersiniz.

Uyku alkolün etkisinden kurtulmak için can dostunuzdur.

Yapılan araştırmala göre 17-19 saat uykusuz kalmak önceki gece aldığınız alkolün de vücudunuza daha fazla etki edeceği anlamına gelmektedir. Yani içip içip 3 -4 saat uykuyla işe gelirseniz bütün gün sarhoş gibi gezersiniz. Mide bulantıları da cabası.

Problemlerinizi daha hızlı çözersiniz.

Albert Einstein ve Thomas Edison gibi dahilerin en sevdikleri şey uyumaktı. Çünlü hep çözülmesi gereken bir sorunu vardı ve uyku onlara aşırı yardımcı oluyordu. Uyuduğunuzda beyniniz de uyumuyor hala çalışmaya devam ediyor. Bu yüzden sabah kalktığınızda çözemeidğiniz bir sorun için yeni bir bakış açısına ya da direkt olarak çözüme sahip olabiliyorsunuz.

İşinizde daha yaratıcı olursunuz.

Hatırlayın. Tamamen açık bir zihinle güne başlamışsınız ve aklınızda sürekli yeni fikirler var. Böyle günleriniz kesinlikle olmuştur ve emin olun ki o günlerde çok iyi bir uyku çekmişsinizdir. Beyniniz tamamen rahat ve her şeye hazır bir halde size eşlik ediyorsa emin olun ki uykunuzu almışsınızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz