Sabahları Uyanamamak ve Bitmeyen Ağrılar

0
491

Son yıllarda insanlarda görülen sabahları uyanamamak, vücudun belirli başlı yerlerinde oluşan kronik ağrılar araştırmacıları bir araştırma yapmaya itmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda insanların yaşam standartlarının, yaşam kalitelerinin değişmesi sonucu vücutta oluşan bir hastalık belirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu hastalık genetik olabilmekle birlikte romatizmal ağrılarada sebebiyet vermektedir. Bu hastalık geceleri yeterince uyku uyumuş olsalarda insanların ” sabahları uyanamıyorum, uykumu alamıyorum, yorgun hissediyorum” şikayetleriyle doktorlara gelmesiyle sonuçlanıyor. Yaşam kalitesinde değişiklikler, stres gibi etkenlerle tekrar tekrar başgösteren bu hastalığın adı Fibromiyalji.

Fibromiyalji hastalığından muzdarip kişilerin ortak şikayetleri, saatlerce uyusalarda uykularını alamamaları, gün boyu süren uykusuzluk hali, vücudun eklem bölgeleri yada belirli kaslarında sık sık oluşan ağrılar, vücudun belden yukarısında oluşan kızarıklıklardır.Fibromiyalji ayrıca yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Fibromiyalji doğru teşhis konulmadığı zaman hastanın hayatında ilerleyen dönemlerde yine kendisini gösterecek ve hastanın hayatında muazzam derecede değişikliklere sebebiyet verecektir. Fibromiyalji kadınlarda erkek hastalara göre 3 kat daha fazla gözükmektedir.

Peki Fibromiyalji Neden Olur ?

Fibromiyalji toplumda genelde çok işkolik insanlarda, işini mükemmel bir şekilde yapma(mükemmelliyetçilik) prensibiyle yapan kişilerde, yoğun iş temposu ve strese maruz kalan kişilerde yada işini sevmeyerek yapan kişilerde sık görülmektedir. Özet olarak eğer çok stresli ve yoğun tempolu bir işte çalışıyorsanız, yada yaptığınız her işi mükemmelliyetçilikle yapıyorsanız yada çalıştığınız işi ve işyerini sevmiyorsanız potansiyel fibromiyalji hastası adayısınız yada saydığımız sıkıntıları zaten yaşıyorsunuzdur. Araştırmalar ayrıca fibromiyalji hastalığına yakalanma riskinin 1. derece yakınlarda olmasına bağlamaktadırlar.

Fibromiyalji hastalığını yaşayan kişilerde genellikle uyku bozukluğu, sinir sisteminde ve hormonal sistemde bozukluk, ağrı algılamada bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması, kas ve kas işlevlerinde ki bozukluklar ve santral sinir sistemi dengesizlikleri görülmektedir. Buraya kadar okudukça işte aynı ben dediyseniz potansiyel bir fibromiyalji hastası olabilirsiniz en kısa sürede doktora gitmenizi öneririz.

Fibromiyalji hastalığının belirtileri nelerdir ?

Fibromiyalji hastalığında vücutta bazı noktalarda hassaslaşmalar meydana gelmektedir. Bu hastalığı yaşayan kişiler sabahları zor uyanmakta, nefes alıp vermede zorlanma yaşamaktadırlar, kulak çınlamaları ve ağrılar yaşarlar. Bu hastalığı yaşayan kişiler aslında bir bakıma kendilerini zorlamaktadırlar. Mükemmelliyetçi fikir yapılarından dolayı vücutlarını gereğinden fazla zorlayabilirler. Duyguları anlık olarak değişebilmektedir ve stres altında ağrı şiddetleri artmaktadır. Kendilerini sürekli yorgun hissederler, bel ve boyun ağrıları olur, kendilerini bir depresyonun içine sürükleyebilirler. Bu yaygın belirtiler dışında fibromiyalji hastası kişiler herhangi bir ağrıyı normale göre çok daha fazla hissedebilirler, el ve ayaklarında karıncalanma yada uyuşmalar gerçekleşebilir, kalp çarpıntısı yaşayabilirler, kabızlık, ishal ve gaz şişkinlikleri olabilir, sürekli bir depresyon hali yaşayabilirler, odaklanmada problem yaşayabilir bu yüzden yeni bilgiler öğrenmede zorluk çekebilirler, ne kadar uyurlarsa uyusunlar uykularını almış olarak uyanmazlar hatta başlarını yataktan kaldıramazlar.

Yukarıda belirttiğimiz bir çok belirtiyi yaşıyorsanız donanımlı bir hastanenin romatoloji bölümüne başvurarak tanının koyulmasını sağlayabilirsiniz. Gitmiş olduğunuz hastanenin donanımlı ve toplum tarafından bilinir bir hastane olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu hastalık bir çok başka hastalıkla karıştırılabilmekte ve yanlış bir hastalık teşhisi konarak, yanlış ilaçlarla belkide başlangıç seviyesinde olan fibromiyalji hastalığınız daha da derinleşebilir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz yada yararlı olduğunu düşünüyorsanız sizde sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz