Sabahları ılık su içmenin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

0
549

Bir çoğumuzun alışkanlığı sabahları uyanmak için bir fincan kahve ya da çay içmektir. Böylece güne ayılmış ve dinç bir şekilde başlarız ancak araştırmalara göre sabahları mideye ilk giren şeyin ılık su olmasının midemize ve bünyemize çok faydalı olduğu keşfedildi.

Sabah içilen ılık su bağırsakların sıkışmasını arttırır ve gün içinde sindirime yardımcı olur. Ayrıca vücut suyu yakmak için neredeyse hiç enerji harcamayacağı için sindirim için vücudunuzu yormadan güne başlamış olursunuz.

İşte size ılık suyun 7 faydası:

1- Erken yaşlanmayı önler!

Kimse erkenden yaşlanmak istemez fakat vücuttaki toksinler yaşlanmayı hızlandırır. Vücudumuzda toksinler biriktiğinde, vücut hastalık ve yaşlanma eğilimi gösterir. Ilık su, vücudun toksinleri temizlemesine yardımcı olur. Ayrıca, cildinizin elastik oranında artışa neden olabilecek cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olabilir. Böylece cildiniz erkenden sarkmaz.

2- Ağrılarınızı hafifletir!

Menstrüel kramplardan gelen ağrıyı hafifletmek için en güçlü ilaç ılık sudur. Mide kaslarını rahatlatır ve menstrüel ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, ılık su, kılcal dolaşımı geliştirdiği ve vücuttaki kasların rahatlamasına yardımcı olduğu için her türlü kramp için etkili bir çözümdür.

3- Kilo vermenize yardımcı olur!

sabahları bir bardak ılık su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğunuz hepiniz duymuşsunuzdur.  Ilık su vücut sıcaklığını arttırır, metabolizmanızı hızlandırır, Metabolik aktivitede artış başlar ve  vücuda gün boyunca daha fazla kalori yakmak için güç kazandırır.

Örneğin limonlu bir bardak ılık su içerek güne başlarsanız, vücudundaki yağ dokusunun (veya vücut yağının) parçalamasına yardımcı olursunuz.

4- Sindiriminize yardımcı olur!

Sabahları bir bardak ılık su içerseniz, sindirim sisteminizi canlanır ve vücudunuzdaki gıdaları daha iyi sindirirsiniz.

Unutmayın! Yemeklerden sonra soğuk su içmek ters etki yapabilir. Soğuk su, yediğiniz yiyeceğin yağlarını katılaştırır. Bu durumda vücudunuzda yağ birikintileri oluşur ve sindirim daha zor hale gelir. Bu yüzden yemeklerden sonra soğuk su içeceğiniza ılık su için.

5- Kan dolaşımını hılandırır!

Bir bardak ılık su içtiğinizde sinir sisteminde biriken tortular ve vücuttaki yağ birikintileri ortadan kalkar. Bu süreç, vücutta bulunan toksinlerin atılmasına ve kan dolaşımına yardımcı olur. Ilık su da rahatlatıcıdır, kasların gevçemesine yardımcı olur, zayıf dolaşımı ortadan kaldırır ve kan akışına yardımcı olur.

6- Kabızlığa birebir çözümdür!

Birçoğunuz kabızlığın rahatsız edici ve tahriş edici etkilerini yaşamıştır. Bu yaygın mide problemi, bağırsak hareketleri az olduğunda veya hiç olmadığında ortaya çıkar. Çoğu zaman, vücuttaki su eksikliği nedeniyle olur. Sabahları ılık sıcak su içerek başlarsanız, bir şey yemeden önce bağırsak hareketlerinizi geliştirmeye yardımcı olursunuz, böylece -kabızlık etkilerini önemli derecede azaltırsınız.

7- Daha rahat uyursunuz!

Yemek sırasında sıcak su yudumlarken, özellikle akşam yemeğinde ve yatmadan önce, vücudunuzun rahatlamasına ve sinirlerinizi gevşemesine yardımcı olursunuz. Ayrıca gece kalkıp yemek yeme isteğinizi de engeller.

Beautiful fresh woman

Sonuç olarak

Sabahları bir bardak ılık su içmeye başladığınızda vücudunuza faydası olacak 7 faktörü gördük. Artık sabah rutinlerinizin bir parçası olarak kahve yerine ılık su için. Pişman olmayacaksınız. Su hayattır. Unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz