Neden Başımız Ağrır?

Baş Ağrısı Neden Olur ? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Baş Ağrısı İlaç

0
471

BAŞ AĞRISI NEDİR ? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Baş ağrısı en yaygın tıbbi şikayetlerden biridir; neredeyse herkes bir noktada baş ağrısı çeker. Baş ağrısı baş ve boyun sinirlerinde ve kaslarında , ayrıca menenjelerde hissedilen bir ağrıdır . Beyninizin kendisi ağrıyı hissetmiyordur , bu nedenle baş ağrısının beynin incinmesi ile ilgisi yoktur.

İnsanların baş ağrıları yaşamasının iki ana nedeni vardır ve bu nedenle doktorlar baş ağrılarını iki ana kategoriye ayırır: birincil ve ikincil .

  • Birincil baş ağrılarının altında yatan ciddi tıbbi bir durum yoktur.
  • İkincil baş ağrıları, enfeksiyonlar, ateş, baş yaralanması, hipoglisemi, tümörler, diş rahatsızlıkları veya kafatasında ve / veya sinüslerde artmış basınç (sinüs baş ağrısı) gibi tıbbi durumlarla ilişkilidir.

Birincil baş ağrısı için üç ana neden vardır:

  • Migren – Migren baş ağrısı , serebral korteksin çeşitli alanlarına azalan kan akışından kaynaklanabilir . Migren belirtileri ışık ve gürültüye duyarlılık, mide bulantısı, kusma ve genellikle başın bir tarafında olan yoğun zonklama ağrısı içerir. Bir sinir ileticisi olan serotonin’in migrende rol aldığı düşünülmektedir, çünkü migren tedavisinde kullanılan birçok ilaç serotoninin çeşitli reseptörlere bağlanmasını değiştirir.
  • Gerginlik – Gerginliğe bağlı baş ağrıları, baş ve boyundaki kas gerilimlerinden ve / veya duygusal stresten kaynaklanır. Gerginlik baş ağrıları genellikle başın her iki tarafında sıkıcı, kararlı, ağrıyan ağrılardır. Bazen, gerginlik baş ağrısı zonklama sancıları haline gelir ve önde gelen araştırmacılar, migrenle yakından ilişkili olabileceklerine inanmaya başlarlar. Göz yorgunluğu (zayıf görme), sık sık gerginlik baş ağrılarını tetikleyebilir.
  • Küme – Küme baş ağrıları, haftalarca hatta aylarca tekrar tekrar ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Küme-baş ağrıları genellikle başın bir tarafında oluşur ve göz etrafında ortalanır. Küme baş ağrılarının nedenleri bilinmiyor, ancak kan akışındaki değişikliklerle ilişkili olabilir, çünkü alkol gibi kan akışını etkileyen maddeler küme baş ağrıları tetikleyebilir.
baş ağrısı nedenleri
Baş Ağrısı Migren

Birincil baş ağrıları, aynı zamanda çok fazla kan akışından kaynaklanabilir. Örneğin, kafeinin beyindeki kan akışını düşürdüğünü bilirsiniz. Bazı ağrı kesiciler bu etkiden yararlanmak için kafeini içerir. Her gün kafein kullanıyorsanız, beyninizdeki artmış kan akışı nedeniyle inanılmaz bir baş ağrısına maruz kalabilirsiniz.

İkincil baş ağrıları vücudunuzdaki bir takım problemlerden kaynaklanmaktadır. Örneğin, virüsler grip olduğunuz zaman bir baş ağrısıyla (ve diğer acılar) oluşturabilirler. Hastalığı ortadan kaldırdıktan sonra, ikincil baş ağrılarını ortadan kaldırırsınız.

Çoğu baş ağrısı ağrısı, aspirin gibi reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilir . Yukarıda belirtildiği gibi, migrenlere, sumatriptan (Imitrex) gibi serotonini bloke eden ilaçlar yardım etmiştir. Küme baş ağrıları sumatriptan, steroidler (Migranal) ve narkotiklerle tedavi edilmiştir.

Kronik ya da sık görülen baş ağrınız varsa doktorunuza başvurun çünkü bu ağrıların altında yatan ciddi bir problem olabilir ve bu sık görülen baş ağrıları bir belirti olabilir.

Baş ağrılarınızı gidermek için Baş Ağrısı Çözümleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz