Narsisistik kişilik bozukluğu

1
635
Narsisistik kişilik bozukluğu
Narsisistik kişilik bozukluğu

Fikrinizi sorup yine de istediğini yapan, kendisinded bahsetmeyi ve bahsederken konuşmasının bölünmesinden rahatsız olan ya da her zaman kendini düşünen kişilere narsist denir.

Eğer bunları yapan birisini tanıyorsanız, tebrikler ve allah sabır versin.

Narsizm aslında bir çoğumuzun sahip olduğu fakat arada bir ortaya çıkan bir hastalıktır.

Popüler kültüre göre, narsisizm, kendilerine, daha doğrusu idealleştirilen benliklerine aşık olan kişilikler olarak tanımlanır. Narsisistler, eşsiz olduklarına ve  diğer insanların kendilerine hayranlık duymalarını gerektiğine inanan karakter ve kişilik bozukluklarıan sahip insanlardır.

Söyledikleri her şey onlara göre doğdur. Yanlış olsa bile asla geri çekilmezler. Hayatınızda da bu tarz insanlar var biliyorsunuz. Patronunuz ya da müdürünüz genelde bu şekildedir.

Narsist kişi aslında önceden yaşadığı ve içine gömdüğü kötü olayları olmamış gibi düşünen, kendi yarattığı sahte dünyasına inanan ve kendini kandırdığını hatırladıkça daha da agresif bir narsiste dönüşen kişidir. Yani bu bir hastalıktır.

Örneğin kötü ebeveynlik bu hastalığın ilk sebeplerinden birisidir. Küçükken sürekli dövülen, aşağılanan ya da sürekli hor görülen bir karkter ileride bir narsiste dönüşebilir. 

Peki bu narsistlerin en belirgin özellikleri nelerdir?

  1. Hayranlık duyulmaya ihtiyaçları vardır. Bu olmadan kesinlikle yaşayamazlar. İlla ki kendilerine hayranlık duyacak birisini bulurlar ve onu etrafında bulundururlar.
  2. Zayıf noktalarını en güvendikleri insanlara bile göstermezler. Her durumda üstte kalmak zorundadırlar yoksa çökerler ve genelde ağlamaya başlarlar. Hatta kesinlikle onlara zarar vermeyeceğini düşükleri insanlara bile. Ancak onlara hayranlık duymadığınız taktirde sizi cezalandırabilmek için tüm iç dünyanızı sizden alırlar ve zamanı gelince kullanabilmek için saklarlar.
  3. Diğer insanların karakterlerini, duygularını ya da onurlarını asla umursamazlar. Her zaman ilgi oldağı onlar olmak zorundadır. Eğer kendilerinden daha üstün bir konu varsa ve ilgi sürekli ona gidiyorsa bu sefer onun üzerinden kendilerine ilgiyi çekmeye çalışırlar.

Narsistler narsist olduklarını biliyorlar mı ya da hallerinden memnunlar mı?

HAyatlarını tamamen kontrol altına aldıklarını sandıkları için mutludurlar ve narsist olduklarını asla kabul etmezler.

Peki narsistler doğruyu ve yanlışı biliyorlar mı ?

Sebep ve sonuç ilişkisinden dolayı aslında doğruyu ve yanlışı da bilmektedirler ama kendilerine aşık oldukları ve hayatları kendilerini kandırmakla geçtiği için bunu hiç umursamazlar ve hiç vicdan azabı çekmezler.

Narsizm aslında hassas ve korkak kişiliklerin aşırıya kaçmasıdır diyebiliriz.

Narsist kişiler aslında karakterleri aşırı derecede zayıf ve korkak olan kişilerdir. Bu yüzden bu korkuları onlara sürekli saldırgan ve sahte kalkanlarla doldu bir kişilik yaratır.

Genelde kendileini savunmasız hissedecekleri ortamda bulunmazlar.Bulunsalar bile savunmasız hissetme ihtimallerini reddederler. Hiç bir şekilde haklı olmadıkları halde haklıymış gibi davranırlar. Sürekli güçlü davranmaya çalışırlar yani sürekli bir kamuflaj

Kısacası herhangi bir güvenlik açığı bir narsistin en korktuğu şeydir.

Eğer bir yakınız narsist ise onu dışlamayın aksine kucaklayın.

Dünya üzeirnde çok fazla farklı kişilik türleri vardır ve herkes sizin gibi olmak zorunda değildir. Her ne kadar çekilmez olabilseler de onları oldukları gibi kabul etmelisiniz.

Onları değiştirmeye çalışmayın, onlar ldukları gibi mutlular ve narsist olmalarını asla kabul etmezler. Bu yüzden uğraşmayın.

Yaptıkları her şeyim kendilerine olan güvensizliklerinden dolayı olduğunu unutmayın.

Narsisistler kendi içlerinde tamamen savunmasızlardır. Bu yüzden de sürekli olarak başkalarının hayatlarını sorgularlarve onlarla ilgili kötü şeyler söylerler. Bu onlara kendilerini daha iyi hissettirir.

Peki narsistlerle karşılaşırsak ne yapmalıyız.

Eğer hayatınızdan çıkardığınızda bunun size bir zararı olmayacaksa kendinizi yormanıza gerek yok. Eğer bu sizi üzecekse yukarıda belirttiğimiz gibi onlara  karşı sabırlı olmalısınız.

Eğer yöneticiniz ya da patronunuz narsist ise üzülmenize gerek yok. Söylediklerini ypaın ve işinize bakın. Diğer insanların söylediklerine kulak asmayın. İnsanlar genelde boş konuşurlar bunu unutmayın.

Sizi onaylamaları için kendinizi yırtmayın.

Eğer hiçbir şeyi beğenmeyen bir tanıdığınızın ya da bir yakınınızın onayını alabilmek için kendinizi yırtıyorsanız bu size zarar verir. Çünkü genelde onayını almak için yırtındığınız kişi narsisttir ve hiçbir şeyi beğnemediğinde ona tekrar tekrar beğenmesi için sunulan şeyleri görmek ona haz verir.

Kendi değerinizi bilin ve ona göre davranın. Kimse kimseden üstün değildir. Hiç kimse!

Eğer sizi inciten bir narsist varsa ondan uzak durun.

Unutmayın, sağlıklı bir ilişki iki yönlüdür. Bir ili,şki kesinlikle karşılıklı saygı ve hoşgörü temelli olmalıdır.

Eğer bir narsistle birlikteyseniz sürekli size kendinizi kötü hissettirecektir ve yaptığınız her şeyi yargılayacaktır. Bu bir ilişki değil bir karakter intiharıdır.

Bir mesafe koyun ve o mesafeyi koruyun.

Eğer bir narsiste mesafe koyarsanız yapacağı ilk şey %99 o mesafeyi test etmek ve sizi daha da zorlamaktır. Koyduğunuz mesafe her ne ise bu konuda ısrarcı olmak ve asla vazgeçmemek zorundasınız.

Kendi içlerinde güvensiz hissettikleri için bir yerden sonra sizden korkacak ve ona göre davranacaklardır. Zamanla da size hiç ilişmeyecek ve muhtemelen sizi yok sayacaklardır.

Merak etmeyin bu her zaman sizin yararınızdır.

 

1 Yorum

  1. Narsist tanimini butunuyle bunyesinde bulunduran tanidigim olmadigindan kendimi sansli hissetmeliyim anlasilan. “Fikrinizi sorup yine de istediğini yapan” su kisimdaki ozelligi tasiyanlar var genelde benim hayatimda. Vazgecmek istemediklerimizi kucaklamaya calisiyoruz fakat bunun icin de detay tuyo verirsen cok yardimci olursun.
    Bu arada yazi guzel ama yazim hatalari, eksik harfler var onlari da duzeltebilirsen guzel bir ornek oluyor. Tesekkurler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz