Keratin Eksikliği ve Saç Dökülmesi

0
514

Keratin bir protein türüdür ve vücutta tırnakların ve saçların ana maddesi olduğundan dolayı hayat standartınızı etkileyecek büyük problemlere yol açabilecek düzeyde öneme sahip bir vücut yapıtaşıdır. Keratin; sülfür atomlarının birbirleriyle koprüleşmesi sonucu oluşan keratin moleküllerini meydana getirir. Keratin molekülleri ise birbirlerine hidrojen bağlarıyla bağlanarak vücuttaki ana keratin maddesini oluştururlar.

Saçlarımız ve tırnaklarımız bu bağların ve moleküllerin birleşmesiyle oluşan keratin maddesinden meydana gelmektedir. Tırnaklar da ki keratin maddesi saçlardakinden biraz farklıdır. Tırnakları oluşturan keratin molekülleri birbirlerine çarpraz şekilde bağlıdırlar. Moleküllerin çapraz bir şekilde bağ oluşturması tırnaklarının yapısının sert olmasına sebep olmaktadır oysa saçlarımız tırnakların tersine esnek bir yapıya sahiptirler ve kolay kolay kopmayacak güçlü bir yapıya sahiptirler. Keratinin bir protein çeşidi olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Vücudun günlük yaşamda belirli oranlarda proteine ihtiyacı olmaktadır. Bu oran bayanlarda günde 100gr erkeklerde ise 150gr’dır. Eğer vücudumuza yeterli miktarda protein girişi gerçekleşmezse vücut aldığı proteinleri saç ve tırnaklarda bulunan keratin maddesine kullanmak yerine hayati önem taşıyan kalp,ciğer gibi organların ihtiyacını karşılamak için kullanacaktır.

Beslenmeyen saçlarınız ve tırnaklarınız vücuda giren protein miktarından nasibini alamayacak ve günden güne sulanmayan bir ağaç gibi zayıflayacak, kuruyacak ve en sonunda dökülmeye/kopmaya başlayacaktır. Eğer vücudunuza gerekli protein temini sağlarsanız vücut ilk etapta hayati organların ihtiyacını karşılayacak akabinde saç ve tırnaklar gibi keratin içeren organlara besin akışını başlatacaktır. Vücudunuz için gerekli olan protein ihtiyacını doğada en çok av hayvanlarından temin edebilirsiniz. Bizon,tavşan,antilop,yaban ördeği, kaz ve hindi gibi hayvanların etinden alacağınız proteinler vücudunuzun keratin üretmesi için gerekli olan proteini karşılamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca dökülen saçlarınız için yılan yağı kullanabilirsiniz. Yılan yağının saç dökülmesine iyi geldiği,beslediği ve dışardan keratin yüklemesi yaptığı konusunda kullanan kişilerin söylediği olumlu beyanlar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz