Kaktüs yemenin 7 faydası

0
463
kaktüs yemenin faydaları
kaktüs yemenin faydaları

Kaktüs dendiğinde insanın aklına Çöl, kum ve iğneli kaktüsler gelir. Fakat şaşırtıcı bir şekilde bu dikenli çöl bitkisi, günlük diyetinizi etkileyebilecek en sağlıklı şeylerden biridir.

Kaktüs vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Nopales (bilimsel adıyla Opuntia olarak bilinen kaktüs yaprağı), sağlığa yararı nedeniyle çoğunlukla yumurta ve salata ile beslenen Latin Amerika’da ünlü bir besin maddesidir.

Bitkisel besinler açısından zengin olan kaktüs, vücuda lif desteği sağlarken kolestrolü düşürmeye ve  şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

İşte kaktüsün 7 faydası

1. Kolesterolü düşürür

Viyana Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre kaktüs yaprağının vücuttaki kolesterol düzeyini düşürdüğü tespit edildi. Fransa’daki araştırmacılar da aynı etkiyi kaktüs tüketen bireylerin vücutlarındaki kolesterol ve trigliserid düzeylerinde azalma gördüğünü bildirdi.

2. Şeker hastalığına iyi gelir

Vücudunuzdaki kan şekeri seviyesinin yükselmesi diyabet, inme ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kaktüs yaprağı yemek obezite ve diyabetten şikayetçi olan hastaların kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

3. Kanserle savaşmanıza yardımcı olur

Fenolik ve flavonoidler özelliklere sahip iki antioksidan kaktüs yaprağı içerisinde bulunur. Bu antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin kardiyovasküler hastalıklara ve kansere olan bağışıklıklarına yardımcı olur

4. Sindiriminizi düzenler.

Bir meksika salatası olan ve kaktüsle yapılan Nopales, selülitlerin azaltılmasına yardımcı olurken bağırsak hareketini hızlandırmak için vücuttaki su tutma becerisini de geliştirir. Lif bakımından zengin olan besinler bu kanserojenleri azaltır ve sindiriminizi daha sağlıklı bir hale getiri.

5. Kilo kaybetmenize yardımcı olur.

Kaktüs, aminoasit, vitamin ve mineral bakımından zengin ve düşük kalorili bir besindir. Dolayısıyla bu tarz besinler kilo kaybı için çok önemlidir. 17 amino asit ihtiva eden, 8 gerekli olmakla birlikte, iyi bir enerji sağlar ve her 100g alım başına 16 kaloriye hizmet eder.

6. Beyin hücrelerini hasardan korur.

Kaktüsünmeyveleri güçlü bir nöro-koruyucu olarak bilinen bir bileşim olan quercetin 3-methyl, flavonoid içerir. Bu nöro-koruyucu beynin içindeki nöron hücrelerini korur, böylece beyin hücrelerinin hasar görmesini önler.

7. Enflamasyonu azaltır (Kas yanığı ve iltihaplanma)

Kaktüs kas, kardiyovasküler sistem, gastrointestinal kanal ve arterlerdeki yanıklara karşı savaşırken anti-inflamasyon özelliklerine sahip olduğu söylenir.  Ayrıca ödeme de iyi gelir.

Tamam anladık iyi geliyor ama nasıl pişireceğiz?

Izgara Kaktüs

Malzemeler: Mangal, 1 kilo kaktüs yaprağı, zeytinyağı

Kaktüs yaprakları fırçalayın ve varsa dikenleri çıkarın. Ayrıca, patates soyucu ile omurgalı nodüllerini kesin ve hepsini çıkarın. Şimdi, yaprakları ızgaranın üzerine 10-12 dakika bırakın ve  yaprakları iki defa zeytinyağlı fırça ile fırçalayın. Hazır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz