İnsancıklar – Fyodor Mihailoviç DOSTOYEVSKİ ‘ Kitap İncelemesi

0
329

 

 

          İNSANCIKLAR

       Fyodor Mihailoviç DOSTOYEVSKİ

 

Yazarımız kimdir?

Ünlü, Rus Roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 1821 yılında Moskovada doğmuştur. Annesini çok küçük yaşlarda kaybetmiş olması, eserlerine de yansımıştır. Çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geςiren Dostoyevski, annesinin ölümünden sonra Petersburg’taki Mühendis Okulu’na girdi. Babasının ölüm haberini burada aldı. Okulu başarıyla bitirdikten sonra İstihkâm Müdürlüğü’ne girdi. Bir yıl sonra istifa ederek buradan ayrıldı. Ordudan ayrıldıktan sonra edebiyata yönelen Dostoyevski’nin ilk kitabı İnsancıklar, 1846 yılında yayımlandı. Bu eserinin ardından yazdığı kitaρlarla beklediği başarıya ulaşamayan Dostoyevski’nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı. 1881 yılının Ocak ayında biɾ ciğeɾ kanaması geςiɾeɾek yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 taɾihinde öldü. Dostoyevski iςin 31 Ocak 1881 taɾihinde yaρılan cenaze töɾeninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun aɾkasında yüɾüdü.

 

Kitabımızdan alıntılar;

“Tanrı yazmasın! Her şeyi dile getirecek kadar korkusuz değilim.”

“Gözyaşlarıma engel olamadım. Fakat bunları yazmam gerekli mi? Bunlar, başka insanlar bir yana, kişinin kendisine bile zorlukla açıklayabildiği şeyler.”

“Anıların en güzel olanları da, kederli olanları da insanı hep hüzünlendirir.”

“Mutsuzluk, bulaşıcı bir hastalıktır.”

 

Birazda konusundan bahsedelim;

Dostoyevski kitabında öksüz Varvaraya sahip çıkmaya çalışan, kötülüklerden koruyan ve saf sevgi ile bağlı uzaktan akrabasının mektuplaşmalarını ele alır. Mektupta paylaşılanlar her iki tarafında gün içinde yaşadığı olaylar ve bu olayların kendileri üzerinde bıraktığı etkidir. Aynı zamanda kahramanımız Varvaraya karşı hissettiği aşkı ve saf duygularına mektuplarında yer verir. Mektuplarda yazıştıkları zaman Petersburgun o an yaşadığı zamana da ayna tutmaktadır. Geçim derdi, yaşam koşulları ve yoksulluk ön plandadır. Kitabın sayfa toplamı 172’dir.

 

Neden okumalıyım?

Dostoyevskinin 1846 yılında yazdığı ilk romandır.  Aynı zamanda bu eserle Dostoyevski edebiyat dünyasına sağlam bir giriş yapmıştır. İlk rus toplumsal romanı olarak nitelendirilir. Ve tabi ki siz de Dostoyevski hayranıysanız okumadan geçmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz