Güneş Tutulması Nedir ?

0
582

Güneş Tutulması Nasıl Olur ? – Ne Zaman Olur ?

Güneş tutulması ayın yörüngesinde ilerlerken dünya ile güneş arasına denk geldiği anda güneşten gelen ışınları keserek dünya üzerinde oluşturduğu gölgeleme/perdemeleme olayına güneş tutulması denir. Güneş sistemimiz üzerinde yer alan ay, dünya ve güneş üçlüsü arasında gerçekleşen bu olayda eğer dünya ve ay aynı yörünge düzleminde olsalardı dünya olarak her ay güneş tutulması ve ay tutulması yaşıyor olacaktık. Bu olayları belirli zamanlarda yaşamamızın sebebi  ayın yörünge düzleminin dünyaya oranla 5 derece 8 dakika eğimli olmasından kaynaklanmaktadır.

Güneş tutulması yaşandığı sırada eğer ay dünyaya en yakın geçtiği yörüngede ise dünya üzerinde yaklaşık olarak 266 km çapında bir gölge meydana getirmektedir. Ay ve Dünya’nın hareketlerinden dolayı bu gölge dünya üzerinde 1600 km/sa hızla ilerlemekte bu yüzden de güneş tutulması esnasında oluşan karartı çok kısa sürmektedir. Dünya genelinde bu izin bir noktada tam karartı meydana getirmesi ortalama 2-3 dakika sürerken bazı zamanlarda 7 dakika civarında sürdüğü de görülmüştür. Son olarak 11 Temmuz 1990 tarihinde gerçekleşen güneş tutulması 7 dakika sürmüştür ve bir önceki uzun tutulma süresi olan 1973 yılı rekorunuda kırarak en uzun güneş tutulması meydana gelmiştir.

Tam Güneş Tutulması

tam güneş tutulması ay güneşi tamamen kapatıyor
Tam Güneş Tutulması

Dünyadan gökyüzüne bakıldığı zaman ay yüzeyinin güneş yüzeyini tam olarak kapattığı güneş tutulmalarıdır. Tam Güneş Tutulması sırasında dünya yüzeyi gece gibi karanlığa bürünür ve kısa süre sonra yavaş yavaş tekrar aydınlanır. Her cismin gölgesi, Güneş yüzeyi Ay tarafından tamamen kapanana kadar dikkat ettiğinizde hilal şeklinde olacaktır. Buna sebep olan fiziksel olay ise ay yüzeyinin güneş yüzeyine girdiği anda güneşi gökyüzünde hilal şeklinde görmenizdir. Hilal şeklinde bir ışık kaynağından çıkan ışınlar cisimlere çarptığında gölgeleride hilal şeklinde olacaktır.

Parçalı Güneş Tutulması

parçalı güneş tutulması nasıl olur
Parçalı Güneş Tutulması

Dünyadan gökyüzüne bakıldığında ay yüzeyinin güneşi tamamen kapatmayarak bir kısmını kapattığı güneş tutulmalarıdır. Bu görüntünün oluşmasının sebebi, gökyüzüne baktığınızda ayın güneşle aranızda güneş yüzeyini tam kapatacak konumda olmamasından kaynaklanmaktadır. Parçalı Güneş Tutulması olayında da yine cisimlerin gölgeleri ışık kaynağının ay tarafından kısmi olarak kapatılacağından gölgeler hilal şeklinde olacaktır.

Güneş Tutulmasının Hayvanlara Etkisi

Güneş tutulması muazzam bir doğa olayıdır ve biz insanları etkilediği gibi hayvan dostlarımızada belirli başlı etkileri olmaktadır. Güneş Tutulması Sırasında Hayvanlar Ne Yapar ? adlı yazımızda güneş tutulmasının hayvanlara etkisine dair detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz