Göz Kuruması Neden Olur Nasıl Giderilir

Göz Kuruluğu Neden Olur ? Göz Kuruması Nedir Nasıl Geçer ? Yapay Göz Yaşı Damlası

0
604

Yağ (meibum) gözyaşlarının gerekli bir bileşenidir ve kirpik çizgisinin yakınında, göz ağzında bulunan meibom bezleri tarafından üretilir. Bloke edilmiş meibom bezleri kuru göze neden olabilir. Göz kapaklarınızı düzenli olarak yıkamak ve sıcak bir bez kullanarak sıkıştırmak iltihaplanmayı kontrol altında tutmaya ve gözdeki yağ akışını geri yüklemeye yardımcı olabilir.Göz kuruması göz pınarlarının normal seviyede göz yaşı üretmemesinden kaynaklanan bir problemdir. Göz kuruması yada göz kuruluğu gözde yanma, göz kaşınması, gözde tahriş, bulanık görme gibi bir çok rahatsız edici ve yaşam kalitesini düşüren bir çok soruna neden olabilmektedir.

göz kuruluğu göz kuruması
Göz Kuruluğu Nedir Göz Kuruluğu Neden Olur ? Göz Kuruluğu Nasıl Geçer ? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz pınarlarının normal seviyede göz yaşı üretememesiyle ortaya çıkan bu problem aslında basit bir göz problemidir ve çözümü kolaydır. Göz kuruluğu tedavisi için birkaç yol var. Önemli olan belirtilerinizi görmezden gelmemektir. Gözyaşları, gözü koruyan antikorlar, yağlayıcılar ve besin maddeleri içerdiğinden, bu göz belirtilerinin uzun süre işlenmemiş halde bırakılması gözlerinize zarar verebilir. Göz kuruluğu yaşıyorsanız öncelikle bir göz doktoruna muayene olmalı ve size vereceği damlaları ilaçları kullanmalısınız.

Göz Kuruması Neden Olur ?

Göz kuruluğu yada göz kuruması gözlerinizin yeteri kadar göz yaşı üretmemesinden kaynaklı bir problemdir. Göz pınarlarınızın yeterli miktarda göz yaşı üretememesinin belirli başlı sebepleri vardır. Aldığınız ağrı kesiciler, alerji ilaçları, tansiyon ilaçları göz kuruması yada göz kuruluğu yaşamanıza sebep oluyor olabilir.

göz kuruması
Göz Kuruması Neden Olur ?

Almış olduğunuz ilaçlar vücudunuzda çektiğiniz rahatsızlığı gidermek adına alınmış olsada, her ilacın bir yan etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden göz muayenesine gittiğinizde sizi muayene eden doktora kullandığınız ilaçları söylemeniz sizin yararınıza olacaktır.

YAPAY GÖZ YAŞI DAMLALARI

Göz kuruluğu tedavisinin ilk basamağı, çoğunlukla reçetesiz satılan yapay gözyaşı olarak bilinen göz damlasıdır. Hafif kuru göze sahipseniz veya belirtiler yalnızca bir zamanlar ortaya çıkarsa, bunlar özellikle yararlı olabilir. 

göz kuruması için yapay göz yaşı damlası
Yapay Gözyaşı Damlası Göz Kuruluğu

GÖZ KAPAKLARINIZI YIKAYIN

Yağ (meibum) gözyaşlarının gerekli bir bileşenidir ve kirpik çizgisinin yakınında, göz ağzında bulunan meibom bezleri tarafından üretilir. Bloke edilmiş meibom bezleri kuru göze neden olabilir. Göz kapaklarınızı düzenli olarak yıkamak ve sıcak bir bez kullanarak sıkıştırmak iltihaplanmayı kontrol altında tutmaya ve gözdeki yağ akışını geri yüklemeye yardımcı olabilir.

TERAPÖTİK KONTAKT LENSLER TAKIN

Normal kontakt lensler uzun vadede giyilirse aslında kuru göze neden olabilir, ancak skleral lensler veya bandaj lensleri adı verilen özel kontakt lensler, göz yüzeyini koruyarak ve nemin sızıntı yapmasını önleyerek sorunu çözebilir.

DAHA FAZLA OMEGA-3 TÜKETİN

Diyetinize daha fazla omega-3 yağ asidi eklenmesi de kuru gözlerin rahatlamasına yardımcı olabilir. Beslenme kaynakları arasında somon, sardalya, ton balığı, ceviz ve keten tohumu bulunur.

GÖZ DOKTORUNUZA REÇETELİ İLAÇLARI DANIŞIN

Reçetesiz hazırlıklara ek olarak, mevcut reçeteli ilaçlar da vardır. Göz doktoruna başvurduğunuzda tedavinin ilerleyen süreçlerinde size reçetesiz müdahaleler dışında reçeteli tedavi yöntemlerinide önerecektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz