Ekonomik Göstergeler

0
287

EKONOMİK GÖSTERGELER

Sayıların ve istatistiklerin ardında, tüm haberlerde olduğu gibi insan öyküleri bulunur.

Büyüme oranının 1 puan yükselmesi 105 bin işsiz anne veya babanın yeni bir iş bularak eve dönmesi demektir.

Enflasyon oranının artışı sabit gelirlilerin sofrasındaki rızkın azalması anlamına gelir.

İç ve dış borç arttığında, bugünkü harcamalarımız için çocuk­larımızın gelecekteki refahına el koymuş oluruz.

İşsizlik haberlerinin satır aralarında işini kaybetmiş bir anne veya babanın sıkıntılı yüzü, endişeyle bakan gözleri vardır.

Belirli bir anda elde bulunan göstergelerin çoğunluğu geçmiş döneme aittir. Üstelik bu göstergeler belirli hesaplama süresin­den sonra açıklanır. Bu nedenle göstergelerin geleceğe ışık tut­ması zordur. London School of Economics’ten Frank Paish, 80’li yıllarda bu tahmin ve ince ayar çabalarını şöyle değerlendirmişti:

“Bu tür çalışmaları yapan kişiler, ön ve yan camlarından dışa­rısı görülemeyen bir otomobilde, dikiz aynasına bakarak ne­reye gittiğini anlamaya gayret eden şoförlere benzer. Üstelik bu araçta gaz ve fren pedalları basıldıktan epey sonra görevini yerine getirir…”

Öncü göstergeler, geleceğe dair daha gerçekçi bir fikir verebilse de ekonomi yine de kendi bildiği yolda ilerler.

Göstergeler, tüm eksikliklerine rağmen şifresini çözmek iste­yenlere yine de bir yol gösterir. Onlar olmadan ekonomiye yön vermek zordur çünkü…

Göstergeler yalan söylemez ama bazı göstergelere yapılan makyajla, gerçeği bir süre gizleme imkânı vardır. Bazen yeni he­saplama yöntemleri, “estetik” operasyonunun yerini tutar.

Göstergelere “işkence” edildiği de olur. Olumsuz rakamlar eğilip bükülerek olumlu gibi gösterilir: Örneğin Arjantin’de bir ara enflasyon oranları yalnız tam sayı olarak açıklanmıştı. Belirip bir ayda örneğin yüzde 1,6 olan oranın yüzde 1 olarak açıklan­masıyla yıllık enflasyon 7-8 puan daha düşük gösteriliyordu.

Bu tür çabaların sorunları halının altına süpürmekten farkı yoktur. Ekonominin gerçekliği tüm çarpıtma çabalarını eninde sonunda teşhir eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz