Egzersiz yapmanın zihinsel faydaları.

0
355

Egzersizin beyine yararları

Herkes düzenli egzersizin vücut için iyi olduğunu bilir. Ancak egzersiz aynı zamanda zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin en etkili yollarından biridir. Düzenli egzersiz depresyon, kaygı, stres ve daha fazlası üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir. Ayrıca, beyninizi ferahlatır, hafızayı geliştirir, daha iyi uyumanıza yardımcı olur ve genel olarak modunuzu yükseltir.

Bu yararları elde etmek için bir fitness fanatiği olmak zorunda değilsiniz. Araştırmalar, az miktarda egzersizin bile bir fark yaratabileceğini gösteriyor. Yaşınız veya fitness seviyeniz ne olursa olsun, egzersizi daha iyi hissetmek için güçlü bir araç olarak kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Peki tam olarak Egzersizin zihinsel sağlık faydaları nelerdir?

 

Egzersizin beyine yararları

Egzersiz sadece aerobik kapasite ve kas boyutu ile ilgili değildir. Elbette egzersiz fiziksel sağlığınızı ve vücudunuzun direncini artırabilir, belinizi düzeltebilir, cinsel yaşamınızı geliştirebilir ve hatta hayatınıza yıllar katabilir. Ancak çoğu insanın daha hareketli ve aktif olmasının sebebi daha farklıdır.

Egzersizin beyine yararları

Düzenli olarak egzersiz yapanlarda çok büyük bir esenlik hissi vardır. Gündüzleri daha enerjik, geceleri daha uykulu, daha keskin anılara sahip, kendileri ve yaşamları hakkında daha rahat ve olumlu hissederler. Ayrıca egzersiz yaygın zihinsel sağlık sorunları için güçlü bir ilaçtır.

Egzersiz ve depresyon

Egzersizin depresyona yararları

Araştırmalar egzersizin antidepresan ilaçlar kadar etkili ve hafif-orta şiddette depresyonları tedavi edebileceğini ayrıca bunun bir yan etkisin de olmadığını gösteriyor. Depresyon semptomlarının hafifletilmesine ek olarak herhangi bir egzersiz programına devam etmek depresyonu engelleyebilir.

Egzersiz, çeşitli şekillerde güçlü bir depresyon savaşçısıdır. En önemlisi, sinirsel büyüme, azalan iltihaplanma, sakinlik ve esenlik duygularını teşvik eden yeni aktivite kalıpları dahil beyni her türlü değişikliğe teşvik eder. Ayrıca endorfinleri yani sizi enerjilendiren ve kendinizi iyi hissettiren güçlü kimyasallar salgılamanıza yardımcı olur.

Egzersiz ve kaygı

Egzersiz ile sürekli kaygılanmayasonra

Egzersiz, kısaca doğal ve etkili bir anti-kaygı tedavisidir. Gerilimi ve stresi hafifletir, fiziksel ve zihinsel enerjiyi arttırır ve endorfinlerin salınması yoluyla özgüveninizi arttırır.1 saat spor yaptıktan sonra emin olun kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve bağımlısı olacaksınız. Hepimiz olduk(:

Ayaklarınızın zemine çarpma hissini, nefesinizin ritmini ve cildinize rüzgarın vuruşunu hissetmeye çalışın. Kendinizi zorlayın ve unutmayın size ancak siz iyi gelebilirsiniz.

Egzersiz ve stres

 

egzersizin sterse yararları

Stres altındayken vücudunuzun nasıl hissettiğini hiç fark ettiniz mi? Kaslarınız gerilir özellikle yüzünüzde. Boynunuz ve omuzlarınız gerilir, sırt ve boyun ağrısı çekersiniz, başınız ağırır, uykusuzluk, mide ekşimesi, karın ağrısı, ishal veya sık idrara çıkma gibi problemler yaşarsınız. Tüm bu fiziksel belirtilerin endişesi ve rahatsızlığı, zihninizden vücudunuza kısır bir döngü oluşturarak daha da fazla stres olmasnıza neden olabilir.

Egzersiz yapmak bu döngüyü kırmanın en etkili yoludur. Beyinde endorfin salgısının yanı sıra fiziksel aktivite kasları rahatlatmaya ve vücuttaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olur. Vücut ve zihin birbirine tahmin ettiğinizden daha fazla etki ediyor. Bu yüzden vücudunuz daha iyi hissettiğinde zihniniz de ferahlar ve kendinize gelirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hİperaktivite

Egzersiz hiperaktivite ve dikkat dağınıklığına iyi gelir

Düzenli egzersiz yapmak, DEHB semptomlarını azaltmanın, konsantrasyonun, motivasyonun, hafızanın ve ruh halinin iyileştirilmesindeki en kolay ve etkili yollarından biridir.

Fiziksel aktivite beynin dopamin, norepinefrin ve serotonin düzeylerini artırır; bunların hepsi odaklanmayı ve dikkati etkiler. Bu şekilde, egzersiz, Ritalin ve Adderall gibi DEHB ilaçlarıyla aynı şekilde çalışırarak dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur.

 

Bu yüzden pazartesi başlayacağım demeyin hemen başlayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz