Duygusal Zekayı nedir ve neden önemlidir?

0
411

Duygularınızı Yönetmek ve İlişkilerinizi Geliştirmek mi istiyorsunuz?

eq nedir

Duygusal Zeka

Çoğumuz içinde yaşadığımız bu modern dünyada hem kendimizle hem de başkalarıyla bağlantı kurmakta zorluk çekiyoruz. Ancak başarılı bir bağlantı için en önemli faktör duygusal zekadır. İlişkilerimizdeki, kariyer ve kişisel hedeflerimizdeki mutluluk ve başarıya gelince duygusal zeka (EQ), birçok kişi tarafından bilinen entelektüel zeka yani (IQ) kadar önemlidir.

Duygusal zeka nedir?

Duygusal Zeka (EQ), stres atmak, etkili iletişim kurmak, başkalarıyla empati kurmak, zorlukların üstesinden gelmek ve çatışmayı ortadan kaldırmak için kendi duygularınızı pozitif yönde tanımlama, kullanma, anlama ve yönetme becerisidir. Bu yeteneği aynı zamanda başkalarının duygusal olarak neler  yaşadıklarını görmenize ve anlamamıza izin verir.

Duygusal zeka aslında normal zihinsel zekamızdan farklıdır. Yani zihinsel zeka gibi öğrenilmiş bir şey değil kazanılmış bir şeydir. Bu zekayı kazanma durumu hayatınızda herhangi bir aralıkta gerçekleşebilir.

Ayrıca duygusal zeka edinmeyle bu zekanın hayatınıza uygulanması arasında önemli bir fark olduğunu unutmamak ve ilişkilerinizde duygusal olarak durumun farkında olmayı öğrenmeniz gerekir.

Duygusal zeka neden bu kadar önemli?

Aslında hayatta başarılı olanlar en akıllı insanlar değildir. Muhtemelen akademik açıdan mükemmel olan ancak işyerinde veya kişisel ilişkilerinde sosyal açıdan kötü ya da başarısız olan insanlar tanıyorsunuzdur. Entelektüel zeka (IQ), hayatta başarılı olmak için tek başına yeterli değildir. Evet, IQ’nuz iyi bir üniversiteye girmenize yardımcı olabilir, ancak final sınasınavlarında karşılaştığınız stresi yönetmenize yardımcı olacak şey duygusal zekanızdır yani (EQ).

 

Duygusal zeka neleri etkiler?

Okulda veya iş yerindeki performansınız: Duygusal zeka iş yerindeki sosyal karmaşıklıkları sosyal yapıları görebilmenizi, insanları yönlendirmenizi, motive etmenizi ve kariyerinizde mükemmelleşmenizi sağlayabilir.

Fiziksel sağlığınız: Duygularınızı yönetemiyorsanız muhtemelen stresinizi de yönetemezsiniz. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kontrolsüz stres kan basıncını artırır, bağışıklık sistemini bastırır, kalp krizi ve inme riskini artırır, infertiliteye katkıda bulunur ve yaşlanmayı hızlandırır. Duygusal zekayı iyileştirmenin ilk adımı, stresin hafifletilmesinin öğrenilmesidir.

Zihinsel sağlık;: Kontrolsüz duygular ve stres zihinsel sağlığınızı da etkiler. Sizi kaygı ve depresyona karşı savunmasız bırakır. Eğer bunu farkedemezseniz duygularınız yalnız hissetmenize neden olabilir ve güçlü ilişkiler kuramama riskiyle karşı karşıya kalaiblirsiniz.

İlişkileriniz: Duygularınızı ve onları nasıl kontrol edeceğinizi öğrendiğinizde, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve diğerlerinin nasıl hissettiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu durum daha etkili iletişim kurmanıza, işyerinde ve kişisel hayatınızda daha güçlü ilişkiler kurmanıza olanak yardımcı olur.

Sosyal istihbarat nedir ve neden önemlidir?

Sosyal istihbarat duygusal zeka ile yakından ilgilidir. Duygularımız hayatta kalmamızı sağlayan toplumsal bir amaca hizmet etmek için gelişmiştir.

  • Başka bir kişinin samimiyeti veya hoşgörüsüzlüğü algılayabilmek
  • Bize bir başka kişinin ilgisini algılayabilmek vs.

Dünya sosyaldir ve bizler de sosyal bireyleriz.Dolayısıyla buna uyum sağlamak zorundayız.

Duygusal akıl oluşturma: EQ’nizi artırmak için 4 temel beceri

EQ’nuzu oluşturmak ve duygularınızı yönetme ve başkalarıyla bağlantı kurma becerinizi arttırmak için temel beceriler şunlardır:

Duygusal zeka yaygın olarak dört şekilde tanımlanır:

  1. Benlik Farkındalığı  – Yaşayacağınız olayların Kendi duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı nasıl etkilediğini ya da etkileyeceğiniz bilirsiniz. Güçlü ve zayıf yanlarınızı bilirsiniz ve kendinize güvenirsiniz.
  2. Öz yönetim  – Dürtüsel hisleri ve davranışları kontrol edebilme , duygularınızı sağlıklı yollarla yönetebilme, inisiyatif kullanabilme ve değişen koşullara adapte olabilme.
  3. Sosyal Bilinç  – Başkalarının duygularını, ihtiyaçlarını ve endişelerini anlayabilme, duygusal ipuçlarını görebilme,sosyal olarak rahat hissedebilme ve bir grup veya kuruluştaki dinamiklerini görüp algılayabilme.
  4. İlişki yönetimi  – İyi ilişkiler geliştirebilme ve sürdürebilme,açık bir  şekilde iletişim kurabilme, başkalarına ilham verebilme ve insanları etkileyebilme, bir ekipte çalışmak ve çatışmayı yönetmek.

Kendinizi tanıyın ve oturup bir düşünün. Hangi durumlarda nasıl davranıyorsunuz? Zayıf noktalarınız nelerdir? Ancak bu şekilde mutlu yaşayabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz