Diyette Altın Kurallar

0
560

 

Diyette yapılması gereken en önemli 10 kural;

 

  • Kendinize inanarak fark yaratın !

Ne olursa olsun herşeyin sizde bittiğini asla unutmayın. İnsanlar ne derse desin siz kendinize inandığınız sürece sağlıklı bir yaşamın içine girebilirsiniz. Bu bir inanç meselesidir. Ve siz bunu başarabilirsiniz.

 

  • Uyku düzeni çok önemli..

Eğer çalışıyorsanız 7-8, evdeyseniz 7 den fazla olmamak üzere uyumanız çok önemli. Özellikle gece 23:00-02:00 arası hücreler kendini yenilediğinden, bu saatler arasında mutlaka uykuya dalmış olmalısınız. Dinlenmiş ve yenilenmiş bir vücut herşeyle başa çıkabilir 😉

 

  • Nelerden hoşlandığınızı keşfedin

Belki de en önemli maddelerden biri. Her Pazartesi başlayan diyetler ne yazıkki Salı günleri bitiyor 🙁 Bunun sorumlusu ne arkadaşlarını ne de aileniz. Kendinizi ve neleri sevdiğinizi keşfetmediğiniz için Pazartesi diyetleri hep suçlu. Ispanak yemeğini, salçalı sevmiyorsanız yumurtalı yapın. Tavuk sevmiyorsanız hindi tüketin. Et sevmiyorsanız yeşil mermicek ne güne duruyor? Yeşillik!? Beyaz peynirli roka salatası denerseniz her gün rejimde olduğunuza şükredeceksiniz 🙂

 

  • Aynalara asla küsmeyin !

Çünkü aynalar en büyük dostunuz. Çünkü oraya baktıkça kendinizi göreceksini, en değerli varlığınızı. Her gün utanmadan usanmadan aynada kendinizi inceleyin. 2-3 hafta sonra eğer kendinize inanırsanız yarattığınız eseri görmeye başlayacaksınız.

 

  • Çevrenizin diyet listelerine kulak asmayın :O

Kendinize bir diyet listesi oluşturun. Deneyin, deneyin… az çok hepimiz bu zamana kadar bir çok diyet yaptık. Bize nelerin kilo yaptığını nelerin yapmadığını çok iyi biliyoruz. En sağlıklı şekliyle kendinize bir liste oluşturun. Her gün yazın yediklerinizi. Neyin kilo yaptığını hangi günün sizi hızlandırdığını görün.

 

  • Rica ediyorum ödülleri abartmayın!!!

Sevgiliniz bile abartıp çiçek yerine bir Lamborghini ile gelmiyor. Küçük bir ısırık bitter yerine lütfen yağsız iskender hüpletmeyin. Yoksa yukarıdaki maddeleri çöpe mi atalım? Ödülün yerini, zamanını ve miktarını bilin. Genellikle sabahları ve 2 haftada bir olmak üzere tüketin. Ve tüketeceğiniz ödül asla ve katiyen hamur işi ve yağlı yiyecek olmasın. Çikolata ise bitter.

 

  • Disiplin çok önemli 🙂

Başka çareniz yok çünkü. Yemek saatlerinden, spor ve uyku saatinize göre her şeyin programlı olması gerekli. Yoksa dikişi tutturamazsınız. “Bugün ofiste diyet yemeği çıkmadı ama” … çok uzak sözler değil, değil mi? Bu tür mazeretleriniz olmayacak. Anında bir salata ya da çorba Clark Kent gibi size yetişecek.

 

  • Tek içeceğiniz su olacak. 

Su sizin yaşam kaynağınız bunu asla unutmayın. Nasıl nefes alıyorsak su içmekte aynı derecede önemli. Su içmeyi unutuyorum bahanelerini duyuyor gibiyim ama affetmem. Sabahları kalktığınız anda 1 büyük bardak ılık suyu içeceksiniz. Neden mi? Bir kere metabolizma çalışmaya başlayacak. Organlarımız güne “Günaydıınnnnn” diyecek. Sonrasında öğlene kadar 0.75 , öğleden sonra 0,75 ve akşam 1 LT suyu bitirmiş olacağız. 1 ayın sonunda şükür edeceksiniz. Zaten sonra susamayacaksınız. Artık canınız su çekmiş olacak 🙂

  • Spor….

Ahh biz tembeller. hayal kurarken güzel ama eyleme gelince “nasıl gideceğim?” . Gideriz efendim, gidemezsekte teknoloji dünyasında yaşıyoruz. Açın videolardan günde 1 saat ısınıp her gün bir bölge çalıştırsanız,  oturup yağ almaktansa 1 saat yağ yakarız. Üşenme, disiplinli ol.

  • Aşık olun!!!

Başkasına değil, kendinize… O zaman bu yukarıda saydıklarımı zaten hayat tarzınız olarak yapmaya başlayacaksınız.  Ve sizin için kuraldan ziyada olmazsa olmazlarınız olmaya başlayacak.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz