Çocuğum Yemek Yemiyor

0
455
çocuklarda iştahsızlık
Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocukların beslenme alışkanlıkları ve iştah durumları ile ilgili, eğer bir hastalık durumu yok ise ebeveyn tutumları birinci derecede etkili. Genelde çocuğunu en iyi şekilde beslemek niyetinde olan ebeveynler yanlış tutumları nedeniyle aslında iştahsızlık problemine kendileri neden olabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzda beslenme alışkanlıklarında sorun var ise, kendi tutumlarınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer bu konuda doğal olabilmeyi başarabilirseniz, çocuğunuzun açlık ve tokluğunu kendisinin ayarlayabileceğine inanırsanız, evinizde sağlıklı beslenme prensiplerinizi siz de kendiniz için uyguluyorsanız pek sorun kalmayacaktır.

Psikolog Dilek Kırcaoğlu “Pek çok anne, çocuklarına “besleyici karışımlar” hazırlayarak, onun yeterince doymadığı inancı ile zorlama yaparak, tabak elde dolaşarak iştahsızlık problemini kendisi oluşturmaktadır.” Diyor. Anne/baba çocuk arasında ilişkinin en temel özelliklerinden biri, hele 1-4 yaş döneminde, “birbirini denemek/test etmektir”. Özellikle izin, uyku, yemek gibi konularda kurallarda sorunlar ortaya çıkar. Çocuğu yemek konusunda zorlama, sorunu kötüleştirir. Reddedilen besin bir süre sonra tekrar denenmelidir. Grup halinde yaşıtlarıyla yemek olumlu yeme davranışlarını geliştirir.

Beslenme de amaç karın doyurmak değil vücudumuzun ihtiyaçlarını temin etmektir. Bu nedenle beslenme üzerinde durulması gereken hassas konulardandır. Vücut yeni dokular yapmak,eskiyen dokuları onarmak,vücut direncini sağlamak,zekâ gelişimini sağlamak için besin öğelerine gereksinim duyar.

Beslenmede yeterliliğinin gelişmesi pek çok açıdan çocuğun hayatında önemli bir yere sahiptir. Çocuk dürtülerini amaçlı etkinliğe dönüştürmeye başlar, bedenini düzenlemeye ve kontrol etmeye başlar, çevresel beklentilere ve kurallara adapte olmaya başlar ve öte yandan beslenme süreci diğer bireylerle sağlıklı ilişkiler geliştirmek açısından önemli bir işlev taşır. Çocuklar her dönemde aynı büyüme hızını göstermezler. Doğumdan 1 yaşa kadar olan hızlı büyüme 2-4 yaşlarında azalır. Eğer çocuğun büyüme ve gelişmesi normalse, yeme alışkanlıkları bir sağlık sorunu oluşturmuyorsa, çocuk ihtiyaçları kadar yiyorsa, anneler endişelenmemelidir. Bazen öğün atlansa hattâ bazı nedenlerle birkaç gün yemek düzeni bozulsa bile önemli bir sağlık sorununa neden olmaz.

İştahsızlık problemi olan çocuklarda yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımı sınırlandırılmalıdır. Çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca doygunluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler. Biberon yerine bardak kullanılmalıdır. Böylece sıvı tüketimi azalır. Süt, meyve suyu gibi içeceklerin miktarı belirlenmelidir. Bir öğünde besini reddettiyse tamamen farklı bir besin denenebilir. Onu da reddederse bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmemelidir. Şekerleme, cips, çikolata, bisküvi iştahı engelleyebilir. Ara öğünler küçük porsiyonlar olmalıdır.

Çocuklarda zekâ gelişimi genetik olduğu kadar ve çevresel faktörlerden de etkilenmektedir. Çocuklar daha doğmadan bir zekâ kapasitesine sahip oldukları fakat yeterli beslenme ve zengin uyarıcıların zekâ kapasitesi üzerine olumlu etkide bulunduğu belirlenmiştir. Beslenme karın doyurmak değildir ve anne karnından başlayarak insan sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde en önemli etkenlerden biridir.

                                                                                              PSİKOLOG SENA DURUK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz