Charlie Chaplin Videosunda Bir Zaman Yolcusu

0
632

CHARLIE CHAPLIN THE CIRCUS FİLMİNDE ZAMANDA YOLCULUK YAPMIŞ YAŞLI KADIN

Charlie Chaplin belkide geçtiğimiz yüzyılın en büyük sanatçılarından birtanesidir. İzlediğimiz videolarından konuşmadan da mimikleri, hareketleri, şakaları olsun insanları gülmekten kırıp geçirebilme becerisine sahip olduğunu en az bir videosunu izleyen herkes bilir.
Gelelim Charlie’nin internete bomba gibi düşen cep telefonu görünen ve akıllara zamanda yolculuk mümkün mü ? sorusunu getiren görüntülere.

zamanda yolculuk yapan yaşlı kadın charlie chaplin
The Circus Zamanda Yolculuk Yapan Yaşlı Kadın

Görüntü belkide 2010 yılının en büyük viral videolarından biri olarak 1928 yılındaki bir klipti. Zarif siyah beyaz sahnede Charlie Chaplin’in The Circus filminin Hollywood prömiyeri var. Videoda 60 yada 70li yaşlarda bir bayan görünüyor. Çok kısa bir süre yürüyor ve bir anda kameranın baktığı açıda duruyor. Karşı tarafta biriyle görüştüğü çok bariz bir şekilde son saniyede gülümsüyor ve o anda ekran başka bir sahneye transparanlaşarak geçiş yapıyor. Yüzüne kıvrılmış bir el tutuyor, dudakları biraz konuşuyor gibi hafif hareket ediyor. Her şey yaklaşık iki saniye sürüyor, ancak anlık bir sansasyondu ve tüm dünyada manşetlerde bulundu. Çünkü bu kadın 1928’de bir cep telefonunda sohbet ediyor gibiydi. Ve görünüşe göre bu işi yapabileceğinin tek nedeni onun bir zaman yolculuğu yapan biri olmasıydı.

Kuzey İrlanda’dan George Clarke adlı genç bir film yapımcısı , “The Circus” DVD’sindeki ekstraları inceleyerek keşfettiğini söyleyerek , videoyu dünyanın dikkatine sundu. Clarke, bir yıl boyunca yaklaşık yüz kişiye klibi gösterdiğini iddia etti ve gösterdiği herkesin kadının tuttuğu cihazın cep telefonu olması gerektiğine karar verdiler. Videoyu izlettiği kişilerin hepsi, kadının elinin böyle yüzünde konumlandırmasının başka bir nedenini bulamadı. O halde zamanda yolculuk , cep telefonunun en mantıklı gerekçesiydi. Clarke başka bir açıklama bulamıyordu.

İnternet dünyasının, Clarke’ın bu iddasını patlatması yaklaşık bir gün sürdü. Zaman yolcusu teorisi hemen dedikodulara sebebiyet verdi. Yaşlı kadın 1928’de bir cep telefonu ile bir zaman yolcusu olsaydı bile, hizmet alınamazdı, o zaman neden onun üzerinde konuşuyordu? Neden dönem kıyafetleriyle giyinmişti ? Cep telefonuyla konuşacaktı hem de oldukça kalabalık bir film galasında..  “Zaman yolcusu” için en iyi açıklama “deli olduğu ve eliyle konuştuğu iddiasıydı. Bundan daha mantıklı bir açıklama yoktu.

Sonunda, bazı cesur araştırmacılar, en iyi açıklama gibi görünen şeyleri buldular: Kadın, yüzüne bir işitme cihazı tutuyordu. 1924’te Siemens, elin avucuna kolayca sığabilen “kulak trompeti” olarak bilinen kompakt bir işitme cihazı tanıttı. Neden konuştuğu göründüğüne gelince, gerçekten şaşırtıcı değil. Belki ekranı önünden geçtiği adamın dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Ve yine, kendisi ile konuşmadığını kim söyleyebilir? İnsanlar zaman yolculuğu yapmaktan daha çok kendileriyle konuşurlar.

Bu “inanılmaz” viral videoda bu açıklamalarla oturduğu dünya gündeminden hızla uzaklaşmak zorunda kaldı. İnsanoğlu bir sonraki zaman yolculuğu şüphesi taşıyan ve dünya gündemine düşen başka bir videoyu beklemek zorunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz