Cep Telefonuyla Profesyonel Fotoğraflar Çekin

0
629

Fransız fotoğrafçı Philippe Echaroux, herşeyin ekipmanla alakalı olmadığını, insanların hayal gücü ve yaratıcılıklarını el becerileriyle birleştirdiklerinde ortaya neler çıkabileceğini göstermek için çektiği resimleri insanlarla paylaştı. Sadece çektiği resimleri değil, resimleri hangi ekipmanla ve nasıl çektiğinide paylaştı. Yediği bir fastfood markasının hamburger kutusu ve bir adet fenerle stüdyo ortamında profesyonel ekipmanla çekilmiş gibi portreler elde eden Philippe fotoğraf çekmek isteyen ama ekipmanları bahane eden insanlar için şu cümleleri kullanıyor.

“Bahaneniz olmamalı. Fotoğraf çekmemek için bahane olmamalı. Yağmurlu hava, güneşli hava, az ışık, çok ışık, çok yağış, az yağış.. bunlar bahane değil. Bahaneniz ancak ben fotoğraf çekmek istemiyorumdur. Gerçekten fotoğraf çekmek isteyen biriyseniz gördüğünüz objeleri, anları ölümsüzleştirmek istiyorsanız zaten siz fotoğraf çekiyorsunuzdur. Ama çektiğiniz fotoğrafları daha saygı görecek ve ilgi duyulacak hale nasıl sokacağınızı bilmiyorsanız denemekten korkmayın. Bulunduğunuz ortamda çekeceğiniz nesnenin açısını yada kendi açınızı değiştirin. Yaklaşın yada uzaklaşın. Işık yoksa oluşturun. Fazlaysa kısın. Çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaştım. Gördüğünüz gibi ekipmanım bir adet hamburger kutusu ve bir adet el feneri ve sahip olduğum cep telefonu. Önemli olan birşeyi yapmaya koyulmadan önce onu gerçekten isteyip istemediğinizdir. Buna karar verdikten sonra gerisi kendiliğinden hallolacaktır.”

Fransız fotoğraf sanatçısı Philippe Echaroux’un hamburger kutusu, el feneri ve cep telefonundan oluşan ekipmanıyla elde ettiği fotoğraflardan bazıları.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz