Bilinen-Bilinmeyen En Sağlam Kurgulu Filmler

0
430

En ince ayrıntısına kadar arşive baktım ve mutlaka izlemeniz gerektiğine karar verdim. Ekleyin yer imlerine, sıkıldıkça birini izleyin.

 

American Psycho

Patrick Bateman, zengin ve yakışıklı bir iş adamıdır. Bu da ona sosyal hayatta bazı avantajlar sağlamaktadır. Oldukça sıradan bir hayatı varmış gibi gözükse de iç dünyasında insanları öldürmekten haz duyan biridir. Öldürdüğü insanların vücutlarından parçalar alıp saklamakta onun bir akıl hastası olduğunu anlamanız için yeterli olur sanırım. İşin içine Christian Bale girince izlememek elde değil.

 

 

Zodiac

San Francisco’da seri bir katil elindeki mektup ve mesajlarla polisle alay etmektedir. Katilin bıraktığı izleri takip eden dedektif ve gazeticiler yani  dört yakıntılı adam bu yoldan ilerler. Yalnız katilin dönüşü tüm şehrin kabusu haline gelecektir. İşin içine David Fincher giriyorsa ve Jake Gyllenheal de oynuyorsa zaten şuan açmış olmalısınız.

 

Black Swan

New Yorkta yaşayan Nina genç ve tutkulu bir balerindir. Eski bir balerin olan annesi kızına sürekli olarak dansı aşılamaktadır. Kuğu gölü balesini saheneye koyan Thomas Leroy,, baş dansçı olara Ninanın oynamasını ister. Yalnız Ninaın bir rakibi vardır ve o da baş dansçı olmak istemektedir. Nina kendisi seçilmek için elinden geleni yaparken kendi karakterinin karanlık yönleri ortaya çıkacaktır. Başrolde Natalie Portman var dememiz filmi izlemeniz için yeterli olmalı. Ve gerçekten sizi alıp götürecek çok güzel bir gerilim filmi.

 

The Machinist

Trevor bir yıla aşkın süredir uykusuzluk çekmektedir. Bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır ve dinlenememekten ötürü vücudu bitkin düşmektedir. İşi oldukça dikkat gerektiren bir iştir ve Trevor adapte olmakta zorluklar çekmektedir. Bu yüzden Trevor kendisine küçük notlar yazmakta ve küçük sarı kağıtlara kilosunu yazıp, evin içinde yapıştırmaktadır. Günden güne kilo vermekte ve sağlık problemleri iyice artmaktadır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. Trevora çevresi bu sebeplerden dolayı güven duymamaktadır. Christian Bale bu film için tam olarak  30 kilo vermiştir. Bu adamın her filmi gerçekten çok iyi.

 

Secret Window

Karısından ayrılan Mort Rainey göl evinde beklenmedik bir yabancı ile karşılaşır. Rainey’nin hikayelerini çaldığını söyleyen adam adalet istemektedir. Adamın tehditleri cinayete dönüştükten sonra Rainey bir dedektife başvurur. Ve sonrasında sadece Johnny Depp’i seyredin.

 

Donnie Darko

En sevdiğim filmlerden biri. Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı bir yaratık tarafından odasına doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayı üstünden atamayan genç tüm sosyal hayatından kopacak ve bu tavşanın peşinden gidecektir. Ve tabiki başrolde Jake Gyllenhaal 😊

Identity

Issız bir otelde bir araya gelen on kişi sırayla ölmeye başlar. Ölümü durdurmanın tek yolu, ölüme yolan açan sırrı bulup durdurmaktır. Sırrı çözmeye çalışırken emin olun sizde çok şaşıracaksınız. Başrolde John Cusack, bu adam güzel bir oyuncu.

Prisoners

Kaybolan kızlarını yetersiz ipuçlarına rağmen bulmaya çalışan bir aile düşünün. Polisler bu olayı çözemezken, aile kendi başına kızlarını bulmanın peşine düşer. Kafada çok fazla soru işareti bırakan ve çözmesi birazda zor olan bir film. Başrollerde Jake Gyllenhaal ve Hugh Jackman. Bu Jake Gyllenhaal işini biliyor.

The Double

Simon’ın işyeri ve evi arasındaki mesafeden ibaret olan hayatı, hayallerini kurduğu kadına ulaşamayarak, annesine tahammül etmeye çalışarak ve en önemlisi çevresi tarafından görmezden gelinerek geçip gitmektedir. Çok fazla çekingen ve içine kapanıktır. Bir gün işyerine James adında, tıpatıp kendisine benzeyen bir çalışanın gelmesiyle bu rutinleri yok olmaya başlar. James Simonun tam tersidir. Fakat James, Simonun hayatını yavaş yavaş ele geçirmeye başlar. Dostoyevski’nin yazdığı dönemde sert eleştirilere maruz kalan eseri Öteki’nin beyazperde uyarlaması olan bu film, hayatta yaşarken “ötekinin” hayatına girmesiyle nelerin olabileceğini bize gösteriyor.

Ve Split (!)

23 farklı kişiliği bünyesinde barındıran bir karakterden bahsediyoruz. Ancak henüz tamamen ortaya çıkmamış son bir kişilik vardır ki, meydana çıktığında diğer kişilikleri süpürecek çok vahşi bir karakterin habercisidir. Bu dizginlemesi zor gücün etkisiyle Kevin, 3 genç kızı kaçırıp yaşadığı yerde alıkoyar. Gerisini anlatmıyorum gerçekten izlemelisiniz 😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz