Android 8 – Android Oreo Duyuruldu

0
319

Geçtiğimiz pazartesi günü Google tarafından Android Mobil İşletim Sistemi’nin en son sürümü tamamlanarak duyuruldu.

 

Google Pazartesi günü, Android mobil işletim sisteminin en son sürümünü tamamladı.

Sürüm 8.0 Oreo, OS’nin bir önceki sürümü olan 7.1 Nougat üzerinde bir takım gelişmelere sahiptir.

Örneğin Google, Android’in bildirim özelliğini değiştirdi; bu nedenle, bir uygulama bekleyen bildirim olduğunda, programın simgesinin bir köşesinde bir nokta beliriyor. Nokta tuşuna basın ve uyarıları gösteren bir pencere açılır; bu, hızlıca kaydırma işlemiyle temizlenebilir.

Buna ek olarak, yeni uygulamaları doğrudan tarayıcıdan girmek için herhangi bir adım atmadan Anlık Uygulama özelliği vardır.

Hizmetlere ve uygulamalara daha hızlı giriş yapmak için yeni bir Otomatik Doldurma özelliği de vardır.

Resimde Resim

Picture in Picture, başka bir yeni ek olarak, bir belge veya e-posta gibi başka bir konuda çalışırken cihazın ekranında küçük bir pencerede video izlemenize izin verir.

Buna ek olarak, önyükleme işletim sisteminin önceki sürümlerine göre iki kat daha hızlı. Yeni Android, nadiren kullanılan uygulamalarda, bir cihazın pil ömrünü uzatmaya yardımcı olacak arka plan etkinliğini en aza indirir.

En yeni Android, çok çeşitli renkleri destekliyor ve daha iyi ses özelliklerine sahip. Sony’nin LDAC kod çözücüsü, kablosuz hoparlörlerle iletişim kurmak için kullanılan Bluetooth A2DP protokolünü iyileştirmesi gereken OS’ye dahil edilmiştir.

Yeni Android’de de bazı kamera iyileştirmeleri var. Örneğin kamera uygulamasında ekrana iki kez dokunarak çekiminizi yüzde 50 oranında hızlı bir şekilde zoom ettirirsiniz.

Hareketsiz ve video modları arasında geçiş yapmak için bir düğme eklendi.

Daha İyi Güvenlik

Yeni işletim sisteminde tamamen yenilenen emoji seti var.

Reticle Research baş analisti Ross Rubin, ” Google’ın sunduğu en büyük arayüz değişikliklerinden biri, ikonların boyut ve stilde daha tutarlı olmasını sağlamak için adımlar atıyor ve Apple’ın uzun yıllar iOS’ta sahip olduğu rozetlerin eklenmesini sağlıyor” dedi.

Bildirim noktalarına ek olarak, bildirim kanalları da vardır.

Rubin, LinuxInsider’e “Bildirimlere gözatmayı seçmek artık hiçbir şey ya da hiçbir şey değil” dedi. “Almak için bildirim türlerini seçebilirsiniz, ancak bu, geliştiriciyi desteklemek için bırakılmıştır.”

Google’ın Android ve Google Play ürün yönetimi başkan yardımcısı Sameer Samat, Oreo’da güvenlik artırıldığını belirtti.

Oreo, yerleşik Google Play Protect, güvenlik ön ve orta ayarları ve daha sıkı uygulama yükleme denetimleri ile daha güvenli.

Harika Mobil Deneyimi

Android’in arayüzüne yeni eklenenler mütevazi görünmesine rağmen, kaputun altındaki değişiklikler hem yeni hem de eski donanımlı gülümsemeler getirebilir.

ABI Research’teki mobil cihazlar için üst düzey uygulama müdürü Jeff Orr, “Oreo ile Google, Android’in harika bir mobil deneyim için nasıl tasarlandığını gözden geçiriyor” dedi.

Android kullanıcılarının, işletim sisteminin yeni bir sürümü hakkında şikayet etmeleri, telefon performanslarını yeni özelliklerle bozması ve onları yeni bir telefon satın almaya doğru itmesi nadir değildir.

“Benim izlenimim, Android Oreo’nun sadece Oreo’yu kutudan çıkartan yeni cihaz sahipleri için değil aynı zamanda işletim sisteminin daha eski sürümlerini çalıştıran cihaz sahipleri için de harika bir deneyim sunmada büyük bir yardımcı olacağına” işaret eden Orr LinuxInsider’e verdiği demeçte.

Tirias Research’in baş analisti Jim McGregor, ılımlı değişimin kullanıcılar için iyi bir şey olduğunu belirtti .

LinuxInsider’e “Kimsenin ahize işletim sisteminin yepyeni bir sürümünü görmek istediğini sanmıyorum” dedi.

McGregor, “Onların görmek istedikleri, gelişmiş güvenlik, gelişmiş uygulamalar, gelişmiş pil verimliliği ve benzeri daha iyi bir sistem” dedi. “Google’ın yaptığı şey bu; devrimci değişiklikler değil, evrimsel değişiklikler yapmak.”

Çok yakında

Android’in yeni sürümleri için önemli bir takip kazanmak biraz zaman alıyor. Örneğin, Android Geliştirme Gösterge Tablosuna göre, Android 6.0 Marshmallow, Google OS ile telefonların neredeyse üçte birinde (yüzde 32,3) çalışıyor.

Android 7.0 ve Nougat, yüzde 13.5’lik bir telefon paylaşımına; 5.0 ve 5.1 Lollipop’un payı yüzde 29.2, 4.4 KitKat’ın payı ise yüzde 16.

Bununla birlikte, Samat’a göre, tekerlekler Oreo’yu ana akım haline getirmek için dönüyor.

Piksel ve Nexus 5X / 6P yapıları, taşıyıcı testlerine girdi. Google, Pixel C ve Nexus Player’ın yanı sıra aşamalı bir sunum başlatmayı da planlıyor.

Samat, ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışıyor ve Essential, General Mobile, HMD Global (Home of Nokia Phones), Huawei, HTC, Kyocera , LG, Motorola, Samsung ve diğerleri gibi donanım üreticileri bu yılın sonuna kadar, Sharp ve Sony’nin Android 8.0 Oreo cihazlarını başlatması veya cihazlarını güncellemesi planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz