Amazon internet sitesi

5 Temmuz 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrin kurulmuş ve  gerek toplam satış hacmi gerekse piyasa değeri açısından günümüzde ise dünyanın en büyük internet alışveriş sitesidir. Amazon kelimesi ise dünyanın en uzun nehri olan Brezilya’daki amazon nehrinden almaktadır.

işe ilk olarak internet üzerinden kitap satmakla başlayan Amazon.com bugün ise DVD , müzik CD si,  bilgisayar  yazılımı, bilgisayar  oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi ürünleri de bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca şuan dünyanın en büyük bulut sunucularına da ev sahipliği yaptığı gibi bilgisayar aksesuarı olarak USB kablo ürünlerini de kendisi üretip kendi markası adı altında günümüzde satmaktadır.

Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan ve Meksika için ayrı alışveriş siteleri vardır. Almanya sitesinde Türkçe dil seçeneği sunulmaktadır. Amazon’un Türkiye sitesi bulunmamakla birlikte çeşitli Amazon siteleri uluslararası gönderim kapsamında Türkiye’ye gönderim yapmaktadır.

mazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.